Professor Japan 2025Op woensdag 4 december 2024 bracht professor Takeharu Okubo uit Japan een bezoek aan het Nationaal Onderwijsmuseum. Christian van Houwelingen van het Onderwijsmuseum en Cor den Boer van de archiefcommissie van het Nut gaven hem een rondleiding en beantwoordden zijn vele vragen over het Nut. 

Professor Okubo had eerder het Edams Museum bezocht. Naar aanleiding van dit bezoek vernam Cor den Boer dat hij geïnteresseerd was in het Nut. En zo werd de afspraak gemaakt met Cor in het Onderwijs Museum waar een boekenkast van het Nut is opgenomen in de vaste collectie.Lees meer

Okubo is hoogleraar aan de Keio Universiteit in Tokio, bij de faculteit Rechtswetenschappen. Momenteel doet hij aan de Universiteit Leiden onderzoek naar de ontwikkeling van het onderwijs in Japan, met een focus op de late 18e en vroege 19e eeuw. Dit onderzoek omvat ook de activiteiten van het Nut in die periode. Zijn interesse in het Nut is gebaseerd op het feit dat de eerste kwalitatieve lesboeken in Japan vertalingen waren van door het Nut uitgegeven schoolboeken.De professor vertelde dat hij verwacht zijn boek hierover in april volgend jaar uit te brengen. Het verschijnt eerst in het Japans, maar hij verzekerde Cor den Boer dat er ook een Engelse vertaling komt.

De link tussen Japan en het Nut lijkt een nieuwe ontdekking, maar Christian van Houwelingen merkte op dat er al eerder melding van is gemaakt. Dit wordt bijvoorbeeld besproken in een publicatie van Henk de Groot in Voortgang, jaargang 19, een uitgave van de Stichting Neerlandistiek van de Vrije Universiteit in Amsterdam.

Voor geïnteresseerden in het Nut is deze publicatie absoluut de moeite waard.
The publications of the Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in Japan Henk de Groot, Voortgang. Jaargang 19 - DBNL